Zdravie vychádza z čistoty
Taky ste od svojich rodičov počúvali, že "čistota je pol zdravia"? Ono s tým možno aj do istej miery súhlasiť, pretože dodržiavaním základných návykov možno predísť zdravotným komplikáciám a vírusovým ochorením. Poďme si o hygiene a vplyve na zdravie niečo povedať.
Definícia
Ak chceme definovať hygienu, jedná sa o zásady, ktoré nám dopomáhajú uchovať zdravie a zároveň nás chráni pred infekčnými ochoreniami. V histórii sa hygiena zaoberala všetkými faktormi ovplyvňujúcimi telesné zdravie i duševnú pohodu človeka. V dnešnom kontexte sa berie hygiena skôr ako udržiavanie čistoty.
Osobné hľadisko hygieny
Z tohto hľadiska je to starostlivosť o:
- kvalitu vody, nápojov a potravín,
- oblečenie,
- prác a telesnú námahu,
- čistotou tela,
- užívanie tabaku a narkotík,
- duševné zdravie.
Verejné hľadisko hygieny
Z tohto hľadiska je to starostlivosť o:
- klimatické podmienky a pôdu,
- charakter stavebných materiálov a usporiadanie obydlia,
- klimatizáciu,
- nakladanie s odpadmi,
- lekárske znalosti v oblasti výskytu a prevencie chorôb.
Vonkajšie znaky hygieny
Ako spoznáme, že hygiena plní svoj účel? Jednoducho, nevidíme žiadnu špinu ani prach alebo zápach. Od chvíle, kedy sa zaoberáme mikrobiálnou teóriou chorôb, je hygiena populárnejšia dvakrát toľko ako predtým. Má za úlohu obmedziť škodlivé pôsobenie rôznych mikróbov. Vďaka tomu, že nás chráni nám pomáha mať kondíciu, byť odolnejšie voči chorobám.
Je však dobré rozlišovať, čo je hygiena a čo naopak posadnutosť! Je známe, že prehnaná dôslednosť v hygienických návykoch môže byť až škodlivá. Prečo? Pretože si spôsobíme nedostatok prirodzeného mikrobiálneho prostredia, ktorý môže viesť k zníženiu obranyschopnosti organizmu a k výskytu alergií alebo iných chorôb.
Drogéria a hygienické potreby
Základom je umývanie, ktoré prevádzkujeme pomocou dvoch základných vecí, teda mydla a vody. Mydlo hrá nevyhnutnú úlohu, pretože pomáha narušiť špinu a odstraňuje mastnotu. Medzi ďalšie hygienické návyky patrí sterilizovanie vody alebo nástrojov v medicíne.