Staviate novú pergolu alebo prístrešok pre auto? Ak áno, ste na správnej adrese. V tomto článku sa zameriame na materiály, z ktorých je vhodné postaviť strechu týchto ľahkých stavieb. Co takhle použít polykarbonátové platne?
Aký materiál na strechu?
Pred samotnou stavbou by ste mali mať jasno, ako krytinu chcete nad hlavou či autom mať. Pri výbere sa kladie veľký dôraz na priesvitnosť, ktorú úmerne ovplyvňuje použitý materiál, prípadne jeho sfarbenie. Ďalším parametrom, hodnotiace krytinu je samotný vzhľad. Na výber totiž máte celkom rovné, trapézové, vlnité materiály.
Keď máte predstavu, čo by sa vám páčilo, odporučíme sa zamerať na kvalitu, od ktorej sa odráža aj životnosť krytiny. Výborný pomer cena výkon je u polykarbonátov u ktorých za príjemné peniaze získate kvalitný produkt, ktorý vás bude chrániť aj pred škodlivým UV žiarením.
Alternatívy materiálu
Sklolaminátové štruktúrované dosky
Veľkou výhodou tohto materiálu je to, že poskytuje prirodzenejší farbu svetla. Celý tento vnem je spôsobený živicou, ktorá svetlo sfarbuje do teplého odtieňa. Tento materiál je jeden z najlacnejších vôbec, ponúka veľkú mieru individualizácie vďaka širokej ponuke odtieňov. Umožňuje tiež zastrešiť prístrešok iba z jedného kusa, bez problémových spojov.
Asfaltový šindeľ
Jedná sa o drahšie, ale veľmi efektné krytinu. Výhodou je extrémna životnosť, nízka hmotnosť a odolnosť voči poveternostným podmienkam. Výrobca deklaruje, že strecha zo šindľa vydrží až 50 rokov. Vybrať si môžete z niekoľkých farebných variantov.
Samonosné sklolaminátové oblúky
Ak sa chcete trochu odlíšiť a vytiahnuť pred susedmi, odporučím vám netradičné samonosné sklolaminátové oblúky. Jedná sa o netradičné a zároveň dômyselné riešenia, pretože umožňuje zastrešiť pergolu bez akejkoľvek podpornej konštrukcie. Oblúky sú prehnuté z výroby, kotví sa len na koncoch a umožňujú zastrešiť priestor o šírke až 7m.
Polykarbonát
Úplným trhákom medzi pergolami je trapézový a vlnitý polykarbonát. Jedná sa o pružný materiál bez vnútornej štruktúry. Vyrába sa v niekoľkých vykonaných, to číre je takmer úplne priehľadné ako sklo. Ďaleko častejšie ho ale vidíme tónovaný a s UV filtrom.
Trstina
Posledná možnosť je podobne ako šindeľ štýlová. Jedná sa o prírodné trstina. Ak ste spätí s prírodou a nechcete mať nad hlavou nejaký polykarbonát, je to ideálne riešenie, ktoré nijako nenarušuje životné prostredie a perfektne zapadá na záhradu. Je však dôležité pamätať, že trstina je ochranou len proti slnku, prudký lejak nezastaví.
Ďalšie aktuálne články:
BIO zmrzlina: z čoho sa taká zmrzlina skladá a ako sa vôbec vyrába?